Lapsed õue: sel suvel tervelt 500 tundi!
Sanford Health Newsi hiljutine uuring ütleb, et Ameerika lapsed veedavad keskmiselt vähem kui 10 minutit päevas struktureerimata õues mängides, võrreldes seitsme tunniga ekraani ees. Kui see kokku liita, veedavad lapsed ekraani ees umbes 1200 tundi aastas! Sarnane uuring viidi läbi ka Eesti laste seas ning tulemused pole tegelikult väga palju paremad. Eesti lapsed liiguvad Tervisekassa andmetel värskes õhus keskmiselt vaid neli tundi nädalas. See teeb laste tulemuseks tervelt kolm tundi vähem õueaega kui Eesti vangidel on.
Kuigi nutiseadmetes ja teleri ees istumine on paljudele lastele saanud igapäevaseks meelelahutuseks ja lapsevanematele mugavaks võimaluseks, pakub suvi küllaldaselt võimalusi, et lapsi rohkem õues tegutsema suunata. Patt oleks head ilma raisku lasta.
Miks eelistada õues mängimist ja liikumist (iga ilmaga)?
- Õues mängimine on teie lapse vaimu, keha ja emotsioonide toetamiseks hädavajalik. Õues liikuvad ja mängivad lapsed on tervemad ja emotsionaalselt stabiilsemad.
- Osteoporoos on laste luuhaigus, mis avaldub hilisemas elus. Õues mängimine ja liikumine aitab seda ennetada.
Õues viibimine aitab reguleerida teie ööpäevarütmi ja tagab kvaliteetsema ööune. - Ehitab üles füüsiliselt tervemad ja tugeva immuunsusega lapsed. Ameerika Pediaatriaakadeemia andmetel on paljudel lastel D-vitamiini puudus, mistõttu päikesevalguse käes viibimine mängib olulist rolli paljudes kehaprotsessides, sealhulgas luude arengus.
- Loomulik õuevalgus stimuleerib käbinääret, mis on aju osa, mis on oluline meie immuunsüsteemi tugevana hoidmiseks, meeleolu parandamiseks ja õnnelikumaks muutmiseks.
- Õues mängimine aitab kaasa sotsiaalsele ja emotsionaalsele arengule ning täidesaatvale funktsioonile. Struktureerimata õuesmäng aitab lastel õppida olema loov, jagama ja arendama oskusi, mis aitavad meil planeerida, ülesandeid püstitada ja läbirääkimisi pidada.
- On välja selgitatud, et regulaarselt õues mängivate laste tähelepanuvõime suureneb. Nad on uudishimulikumad, ennastjuhtivamad ja püsivad tõenäoliselt püstitatud ülesande juures kauem.
- Õues mängimine suurendab riske võttes enesekindlust. Muidugi võite puu otsa ronimisel käe murda või rulaga sõites kukkuda, kuid see ei tähenda, et ei peaks proovima! Ebaõnnestumisest saadud õppetunnid on sama olulised kui need, mida saame eduelamusest (ja ka neid on õues mängides ohtralt).
Vähem oluline pole ka looduse väärtustamine. Lastest, kes samastuvad loodusega, saavad tõenäolisemalt täiskasvanud, kes hindavad seda ja tahavad seda kaitsta. - Armas lapsevanem, proovi olla sel suvel lastega õues vähemalt 500 tundi! See teeb 5,5 tundi iga päev: istutage taimi, korjake marju, kuulake linnalaulu, matkake, sõitke rulluiskude, rula, ratta või tõukerattaga, maalige, meisterdage, ehitage puuonni või telkige, uidake mööda seniavastamata linnaosi või külastage maal elavaid sugulasi ja sõpru. Võimalusi on lõputult.
Ülemaailmse liikumisega 1000 Hours Outside saad kursis olla siin: https://www.1000hoursoutside.com/
Vahvaid suveseiklusi!
Kristi Stahl
DigiLa
Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.